Denizli Solucan Gübresi Nedir? Kekik Üretiminde Avantajları

Denizli solucan gübresi üreticileri olarak sizlere organik meyve sebze üretme imkanı sunuyoruz. Kimyasal gübre kullanımı ülkemiz tarımına büyük darbe vurmuştur. Kimyasal gübre kullanımının etkileri olarak her yıl yüzbinlerce dekar tarım alanı vasfını yitirerek çoraklaşmaktadır. Yetiştirdiği tarım ürünleri ile kendi kendine yeten ülke statüsünde olan ülkemiz kimyasal gübreler nedeni ile iç piyasaya yeterli gelmeyerek tarım ürünü ithal edilmesinin önünü açmıştır.

Görüldüğü üzere kimyasal gübrelerin bırakılarak organik gübrelere dönüş yapılabilmesi için pek çok geçerli sebep bulunmakta olup gelecek nesillere verimli tarım arazileri bırakılması isteniyorsa bu süreç hızlandırılmalıdır. Kimyasal gübre etkilerinden ile verimli topraklara sahip Denizli de nasibini alarak topraklarından elde ettiği verimde düşüş yaşamıştır. Gün geçtikçe bilinçlenen Denizlili çiftçiler Denizli solucan gübresi tercihinde bulunarak aldıkları hasarlardan kurtulmaya başlamalarının yanı sıra bol verim elde ederek eski tarımsal önemini yeniden yakalamayı başarmıştır.

Denizli Solucan Gübresi Kekik Üretimine Etkisi

Üreticiler, solucan gübresinin genellikle meyve ve sebze yetiştiricileri tarafından tercih edildiği ve bu ürünlerin verimini artırdığı gibi yanlış bir yaygın inanışa sahiptirler. Bu yaygın inanışı kırmayı başararak kekik üretiminde kullandığı solucan gübresi ile kısa sürede Türkiye’nin en çok kekik üretimini gerçekleştiren ili olan Denizli, baharat ve şifalı bitki üretiminde solucan gübresinin nasıl sonuçlar ortaya çıkartabildiğinin en güzel örneğidir. Kekik üretiminde kullanılan denizli solucan gübresi ;

 • Bitki büyümesini hızlandırarak ürün veriminde artış sağlar.
 • Hastalıklara karşı bitkiye bağışıklık kazandırır.
 • Elde edilen verim kimyasal gübrelere göre fazla olmasına karşın kullanımın hiçbir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır.
 • Bitkilerin ihtiyaç duyduğu minerallerin kökler tarafından emilimini kolaylaştırarak ürün kalitesini artırır.
 • Bitkinin su tutma kapasitesini artırarak olumsuz hava koşullarına olan direnci artırır.

Denizli Solucan Gübresi Kekik Üretiminde Nasıl Kullanır?

Bahçelerde ve evlerin balkonlarında yetiştirilebilen kekik bitkisi, Denizli solucan gübresi ile kalitesini artırmayı başarmaktadır. Kekik üretiminde solucan gübresinden tam verim alınabilmesi için katı ve sıvı solucan gübrelerinin birlikte uygulanması önerilmekte olup;

 • Katı gübreler toprakla karıştırılarak uygulanabilir.
 • Sıvı gübreler hazırlanan oranlı karışımlar ile bitki yapraklarına uygulanabildiği gibi sulamadan sonra bitki tabanına hazırlanan karışımın içerisinde kullanılabilmektedir.
Diğer makalemize de göz atmak ister misin?  Solucan Yemi Fiyatı Nedir?

Denizli solucan gübresi kullanan üreticiler için dekar başına katı solucan gübresi kullanım miktarları;

 • Ekim öncesinde en az 30 kg,
 • Toprak hazırlığında en az 50 kg

Olacak şekilde kullanılması firmamız tarafından önerilmektedir. Solucan gübremizi kullanan üreticiler elde ettikleri mahsullerde;

 • Yüzde 60’a veren verim artışı,
 • Ürün kokusunda artış,
 • Ürün renginde canlılık,
 • Ürün lezzetinde artış

Elde edebileceklerdir. Her ne kadar hobi amaçlı olarak gerçekleştirilse de balkonlarda saksılar kullanılarak gerçekleştirilen kekik üretiminde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirecekleri kekik ekiminden önce katı denizli solucan gübresi kullanarak mutfak ihtiyaçlarına yetecek kadar ürün elde edebileceklerdir. Denizli ili için hazırladığımız solucan gübrelerimiz dekar bazında kullanıma uygun olduğu gibi hobi amaçlı kullanımları karşılayacak miktarlarda da paketlenerek satışa sunulmaktadır. Solucan gübresi üretimi açısından zengin bir şehrimizdir.

Denizli’de Hangi Tarım Ürünleri Üretilmektedir?

Denizli solucan gübresi üreticileri ve tedarikçileri denildiğinde akla gelen ilk firma olmaktan gurur duyuyoruz. Sizde bize ulaşarak organik solucan gübresi sipariş edebilirsiniz. Tarım için elverişli olan Denizli toprakları, farklı karakterlere sahip ürünlerini ülke ihtiyacına sunmaktadır. Ege Bölgesi’nin karakteristik ürünlerinin yanı sıra İç Anadolu’da yetiştirilen tarım ürünleri ile de liste başında yer alan Denizli sebze, meyve ve tahıl üretimi ile ön plana çıkmaktadır. Buğday, arpa, nohut, mısır, haşhaş, şeker pancarı, tütün, kekik, üzüm, zeytin, kavun, karpuz, ayçiçeği, vişne, elma, armut, şeftali, kiraz, badem ve Antep fıstığı üretimi ile tarımsal bakımdan önemli olan Denizli ili kullanım ve sanayi amaçlı üretimlere uygun ürünler sunmaktadır. Kekik üretiminde Türkiye lideri olan Denizli, üretimi gerçekleştirilen ürünlerin pek çoğunda Türkiye’de ilk 5’te yer almaktadır. Solucan üretim tesisi için telefonumuzu arayabilirsiniz. Denizli solucan gübresi üreticileri veya sipariş vermek için irtibata geçiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*