Solucan Üretim Tesisi Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir?

Solucan üretim tesisi kurmak için öncelikle bu işi yakından görüp incelemektir. İnternetten duyduğunuz gördüğünüzle girişimde bulunmayınız. Kimyasal gübrelerin uzun yıllar boyu kullanılmasının ardından verimini yitirmeye başlayan toprakları, eski sağlığına kavuşturmak amacı ile son yıllarda ülkemizde solucan gübresi kullanımı artmaya başlamıştır.

Solucan Üretim Tesisi Maliyeti Nedir

Özellikle kırmızı Kaliforniya solucanı hızla üreyebildikleri ve çok kaliteli gübre verdiklerinden dolayı genellikle solucan üretim tesisi kurulumunda bu solucan türleri tercih edilirler. Yüksek meblağlarda yatırım yapılmasına gerek olmadan hızla kendini ilerletebilme özelliği vardır. Çünkü bu tür solucanlar bir yıl sonrasında başlangıç sayılarını 16-20 katına kadar çıkarabilmektedirler. Solucan üretim tesisi maliyeti satın alacağınız sayıya göre değişkenlik gösterecektir.

Tesis Kurmak İçin Gerekli Malzemeler

  • Solucanlar direk gün ışığına maruz kaldıklarında en fazla birkaç dakika hayatta kalabilirler. Bu nedenle öncelikle kapalı bir alana ihtiyaç vardır. 1 metrekare alanda 10.000 solucan yetiştirilebilir. Solucan üretim tesisi kurulumu için yardım talep ettiğiniz taktirde desteğimizi esirgemeyeceğiz. Gerektiği zaman metrekareye düşen solucan sayısı arttırılabilir ancak, bu da kalitenin düşmesine neden olabilir. Yetiştirilmesi planlanan solucan sayısına uygun büyüklükte kapalı alan olmalıdır. Solucanların yaşayabilmeleri için 0 derece ve 40 derece uç sınırlardır. İdeal ısı dereceleri 20-29 derecelerdir. 40 derecenin üstünde ve 0 derecenin altında yaşayabilme ihtimalleri yoktur. Bu sebeple, solucanlar için hayati önem taşıyan ısı derecesi yaşam koşullarına elverişli olarak ayarlanmalıdır. Bizimle iletişime geçerek solucan üretim tesisi kurulumu için yardım alabilirsiniz.
  • Kapalı alanın ardından üretim havuzlarına ihtiyaç vardır. Metal olmamak şartı ile tahta veya sert plastik olabilirler.
  • Açık alanda üretim yapılmak isteniyorsa, mevsim koşullarına göre ısı dereceği düştüğü durumlarda gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Daha küçük çaplı bir tesis için ise kasalarda üretim yapmak uygun olacaktır. Daha az sayılarda beslenecek olan solucanların bu şekilde üretilebilmeleri uygundur.
  • Maliyet hesaplamalarında ise tesis alanının fiyatı bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstereceğinden kesin olarak bir hesaplama yapılabilmesi mümkün değildir. Ancak, kapalı alan dışında tesis ihtiyaç duyulan diğer materyaller çok yüksek meblağlarda sermaye gerektirmemektedir. Kırsal kesimlerde bulunabilecek uygun tesis alanının da fiyat olarak daha düşük olması mümkündür. Yani solucan üretim tesisi için kuracağınız yer önem arz etmektedir.
  • Üretim tesisinde solucan üretimine başlamak için 10.000 adet solucan yeterli olup, 1 yılın ardından ortalama 20 katına kadar çıkacaktır.
Diğer makalemize de göz atmak ister misin?  Solucan Yetiştirme Teknikleri Nelerdir?

Bütün bunları kapsayan solucan üretim tesisi kurulumu örnek proje için irtibata geçerek detay isteyebilirsiniz.

Tesis Kurulumunda Sermayenin Geri Dönüşü

Solucan üretim tesisi kurulurken harcanması gereken zorunlu maliyetler bulunur. İlk etapta yapılan bu masrafların yanısıra solucanların beslenme masrafları, tesisin elektrik ve su gibi giderleri de bulunur. Solucanlar sürekli çoğaldıkları için, masrafları da çoğalır. 6 ay boyunca kendi masraflarını çıkarabilirler. Ama çok büyük getirileri olmaz. Bu sebeplerden dolayı tesisin sermayeyi geri dönüşünü görebilmek için öncelikle çok büyük sabır gereklidir. İlk yılın sonunda ise, artık gübre satışına başlanılabilir ve bu şekilde kar edilebilir. Gübreler üretiminden hemen sonra satılmayıp, 2-3 ay kadar dinlenmeye bırakılırsa daha yüksek tutarlarda satışı gerçekleştirilir ve getirdiği kar da artmış olur. Solucan üretim tesisi kurulumu desteği vermekteyiz.

Tesislerde solucan üretimi yapılırken öncelikle yetiştirilenin bir canlı olduğu unutulmamalı ve beslenmelerine çok dikkat edilerek yaşam koşulları onlara uygun hale getirilmelidir.

Üretime geçtiniz ve satışını yaptığınız ürünlerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgiye ihtiyaç duyduğunuz noktada organik sıvı gübre kullanımı detayını okuyabilirsiniz. Bütün herşeyi ile düşünüp solucan üretim tesisi kurmak istiyorsanız sektörel bilgilerimizden faydalanabilirsiniz. Bunun için bizden destek talep edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*