Solucan Yetiştirme Teknikleri Nelerdir?

Solucan yetiştirme teknikleri birçok üreticiye göre değişkenlik gösterir. Uzun yıllar boyunca kullanılan kimyasal maddeler toprakta bulunan besin maddelerini azaltarak toprak verimini azaltmaya başlamıştır. Bununla birlikte son yıllarda gelişme göstermeye başlayan organik tarım ile birlikte solucan gübresi kullanımı da artış göstermiştir. Solucan yetiştirme teknikleri hakkında iyi bir bilgiye sahip olan kimseler evlerinde hobi olarak veya üretim tesisi kurarak solucan gübresi yetiştirmeye başlamıştır.

Kaliteli şekilde üretilen solucan gübresinden alınacak sonuç yetiştirilecek ürünlerin kalitesini aynı oranda etkiler. Bu durumda da solucanların beslenme şartları ve yaşam koşulları bu noktada önemli yer tutar. Son yıllarda oldukça önemli hale gelen solucan yetiştiriciliğinde farklı sistemler kullanılabilir. Solucanlarınızı yetiştirdiniz ve artık sıvı gübre üretimine geçtiniz, pek nasıl kullanacağınız konusunda öğrenmek istediklerinizi size sıvı gübre nasıl kullanılır isimli konumuzda paylaştık.

Solucan Yetiştirme Teknikleri Davul Sistemi Uygulaması

Solucan yetiştirme teknikleri olarak bir örneğini davul sisteminden verebiliriz. Bu sistemde solucan kapları temelden 5-6 cm kadar yukarıda bulunmalıdır. Kaplar üzerinde eşit aralıklarla ve birbirinden fazla olmayacak şekilde delikler açılmalı ve suyun drenajı bu delikler sayesinde sağlanmalıdır. Solucanlar çok hızlı çoğalabildiklerinden ve Bu tür galonlar içerisinde yapılan üretim saksı içerisinde yapılan üretime göre daha hızlı gelişeceğinden bir süre sonra çok sayıda galon kullanılmak zorunda kalınacak ve üretici kendisine farklı yöntemler geliştirme yollarına gidecektir.

Solucan Yetiştirmede Çiçek Saksısı Kullanımı

Solucan yetiştirme teknikleri için örnek verecek olursak bunlardan bir tanesi de saksı içerisinde olanıdır. Genellikle ticaret amaçlı değil, hobi amaçlı kullanılan yöntemlerden biridir. Çiçek saksısına bırakılan bir yemek kaşığı kadar solucan bir saksı için yeterli olacaktır. Ancak, her solucan türü uygun değildir. Özellikle kırmızı Kaliforniya solucanının üreteceği gübre çok daha kaliteli ve verimi arttırıcı nitelikte olacaktır. Solucanların beslenmesi ise, evdeki besin atıklarından yararlanmak mümkündür. Çay posası, kahve telvesi gibi besinler idealdir. Bunların haricinde muz kabuğu, lahana yaprağı gibi besinler verilmek istenirse bir hafta kadar çürümeye bırakılarak daha sonra verilmesi gerekir. Besin miktarları az az verilmeli solucanların sayısı arttıkça artış oranına göre verilen besinler de arttırılmalıdır.

Diğer makalemize de göz atmak ister misin?  Solucan Üretim Tesisi Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir?

Küçük Yataklarda Solucan Yetiştiriciliği

Solucan yetiştirme teknikleri için küçük yataklarda söylenebilir. Ölçü olarak 1 metre genişliğinde ve 2 metre uzunluğunda olmalıdır. Yataklar yerden 30 cm yükseklikte aralarında ki boşluk ise 1 metre olmalıdır. Solucan yetiştiriciliği küçük yataklarda yapılacak ise otomatik yağmurlama sistemi kullanılması gerekir.

Solucan Yetiştiriciliğinin Büyük Yataklarda Yapılması

Bu tür yataklar daha çok ticari amaçlı yapılan yetiştiricilik için uygundur. Solucan yetiştirme teknikleri olarak bir diğeri de budur. Küçük yatakların herhangi bir ölçüde genişletilerek inşa edilebilir. Bu tür yataklarda gübre solucanlar tarafından tamamen kullanıldıktan sonra üste biriktirilir. Bu da ayrıştırılmasında kolaylık sağlar.

Solucan Yetiştiriciliğinin Çukur Yataklarda Yapılması

Öncelikle çukur açabilmek için alan belirlenmesi gerekir. Bu alanı açılan 4*6 boyutlarında ki çukura hayvan gübresi ve kâğıt parçaları boşaltılarak karıştırılır. Çukurun üstü nem oranını korumak amacı ile samanla örtülür. Solucan yetiştirme içerisinde tercih edilebilir.

Sebze Tutamağı Sistemi İle Solucan Yetiştiriciliği

Solucan yetiştirme teknikleri bu yöntemi hem pratik hem de yaygın bir yöntemdir. Ağırlık olarak hafif olan sebze tutamaklarının alt kısmında delikler olmalıdır. Solucanların alt tabakadan üst tabakaya geçebilmesi için en az 6 delik gereklidir. Bir kabın içinde 1000 solucandan fazla üretim yapılmamalıdır. Yetiştirme teknikleri isimli makalemizde umarım siz değerli okurlarımıza faydalı olabilmişizdir, kafanıza takılan sorular için konu altına mesaj yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*