Evde Sıvı Gübre Üretimi Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Sıvı gübre üretimi nasıl yapılır ve sıvı gübrenin faydaları nelerdir gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.
Ev yapımı sıvı gübrenizi fidelere, saksıda yetişen bitkilere, çiçeklerinize, bahçe bitkilerinize kısaca her bitkiye verebilirsiniz. Ev yapımı sıvı gübrenizde temel olarak su ile toprağı besleyici maddeyi karıştıracaksınız, bir süre bekleyip olgunlaşmasını sağlayacaksınız. Sıvı gübre üretimi toprağınız ve bitkiniz için mutlak gereklidir. Her zaman bitkileri pahalı ticari gübre ile beslemek mümkün olmuyor fakat her bitkinin gübre ihtiyacı olduğu da bir gerçek. Bitkinizin toprağı minerallerini kaybettikten sonra toprağa yeniden mineral kazandırmak için gübreleme yapmalısınız. Sizlerde kendiniz için sıvı gübre üretimi yapmak istiyorsanız veya organik sıvı gübre çeşitlerimizden satın almak istiyorsanız sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Neyse ki ev yapımı sıvı gübre üretimi mümkün. Size vereceğimiz pratik sıvı gübre tarifleri ile organik gübrenizi üretebilirsiniz.

Sıvı Gübre Üretimi için Sebze meyve Atıkları Kullanımı

Bu kompost tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler epsom tuzu, mutfaktaki sebze ve meyve artıkları, su ve yaklaşık 20 litrelik bir kova. Sıvı gübre üretimi için şimdilik bunları sayabiliriz.
Pişmiş ve çiğ sebze ile meyve atıklarınızı saklayın, onlardan sıvı gübresi yapacaksınız. Ayrıca üzerine su olarak sebze sularınızı, doğal olmak şartıyla artık meyve sularınızı ve makarna haşlama sularınızı da koyabilirsiniz. Epsom tuzu, direkt doğal mineraldir. Kovanıza sakladığınız sebze ve meyve artıklarınızı koyun, her sebze-meyve koyduğunuzda da üzerine biraz su ekleyin. Karışımınız çok sulu olmasın. Üretim yaparken suyu bol olması tavsiye edilmez. Eğer sıvı gübre yani kompost yapacağınız sebze-meyve artıklarını küçük küçük keserseniz kompost daha hızlı oluşur. Ekleme yaptıkça bir fiske tuz da ekleyin ve karışımı iyice karıştırarak havalandırın.
Kovanız dolana kadar bu işlemleri yapmaya devam edin.

Diğer makalemize de göz atmak ister misin?  Sıvı Gübre Yapımı Nasıldır? Faydaları Nelerdir?

Sıvı Gübre Üretimi İçin Yabani Otlar

Organik sıvı gübre üretmenin en kolay yolu yabani otlardan sıvı gübre üretmektir. Yabani otlardan sıvı gübre üretmek için ihtiyacınız olan malzemeler biçilmiş çimler ya da bahçeden kopardığınız yabani otlar, yapraklar, ağaç kabukları ve yaklaşık 20 litrelik bir kova. Sıvı gübre üretimi için şimdilik bunları sayabiliriz.
Kovanıza yabani otları, dökülmüş ağaç yapraklarını, çimleri doldurun. Üzerine su ekleyin. Ağaçlardan yapraklar döküldükçe üzerine bitki ve su eklemesi yaparak gübrenizi oluşturabilirsiniz. Hava alması için ara sıra karıştırmayı ihmal etmeyin. Ya da hiç bunlara gerek kalmadan sıvı gübre üretim tesisi merkezlerinden temin edebilirsiniz.

Evde Sıvı Gübre Üretmenin Faydaları Nelerdir?

  • Evde sıvı gübre üretmenin maliyeti çok düşüktür.
  • Evde ürettiğiniz organik sıvı gübre ile toprağa ve bitkiye zarar vermezsiniz, çevreyi kirletmemiş olursunuz. Organik sıvı gübre çevre dostudur.
  • Bitkinizi fazla gübrelemiş olursanız toprak fazla sıvı gübreyi çekecektir.
  • Sebze ve meyve artıkları, yabani otlar, yapraklar, ağaç kabukları, yumurta kabukları birer organik atıktır. Evde sıvı gübre yaparak bu doğal atıkları geri dönüştürmüş olursunuz.
  • Evde organik sıvı gübre yapıp kullanırsanız bahçenize kimyasal bulaştırmamış olursunuz.
  • Evde sıvı gübre yapabileceğiniz malzemeler ücretsizdir ve erişim son derece kolaydır. Yakınlarınızda deniz varsa sıvı gübre karışımına deniz yosunu ekleyebilirsiniz, deniz yosunu mineral bakımından zengindir. Çaydanlıkta kalan çayı ya da bitki çayı poşetlerinizi sıvı gübre karışımınıza ekleyebilirsiniz. Evinizde olmasa bile bodrum gibi mekanlarda sıvı gübre üretim makinaları ile ürün çıkartabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*